Rašelinná jízda ve Vsetíně!

Měli jste v pátek třináctého smolný den? Já pevně věřím, že třicítka odvážlivců, kteří si nenechali ujít ochutnávku whisky Ardbeg tohle říct nemůže.

Bylo mi velikou ctí, že jsem mohl provázet večerem, kdy jsme se věnovali Skotské whisky a poté konkrétně palírně Ardbeg. Nejprve jsme si řekli, co vlastně Skotská whisky je, jak se vyrábí a proč nám tak chutná. No a pak se naše pozornost přesunula na ostrov Islay. Tam byla palírna Ardbeg v roce 1815 založena. Mini přednášku z historie a současnosti destilérky už nám ale "narušovala" příjemně nakouřená vůně, která pomaličku prostupovala vzduch v místnosti, dráždila naše čichové buňky a vybičovávala naši zvědavost na maximum.

Nebylo už tedy na co čekat. Před námi na stole se na nás již smálo šest vzorků:

1) Ardbeg Wee Beastie 5 y.o. 47,4%

2) Ardbeg 10 y.o. 46%

3) Ardbeg An Oa 46,6%

4) Ardbeg Ardcore 46%

5) Ardbeg Uigeadail 54,2%

6) Ardbeg Corryvreckan 57,1%

Pět z nich jsou stáčení, která tvoří páteř současné core range a šestým vzorkem se stala loňská "limitka" Ardcore.

Hodnocení jednotlivých vzorků z core range si můžete přečíst v recenzi, kterou jsem napsal zde.

ardbeg1

Důležitější ale je, že se nenašel mezi hosty nikdo, komu by byť jeden jediný nechutnal. Ardbeg je prostě fenomenální palírna a její whisky málo kdy sklamou. Největší favorité Uigeadail a Corryvreckan byli po zásluze postaveni "na bednu", ale a Ardcore, pro jehož výrobu byl použit pražený slad, se svou florální vůní, živou a ostrou chutí sklidil mezi hosty také úspěch.

Tipoval bych, že tuto ochutnávku navštíví zkušení "whiskaři", a tak mě samotného překvapilo, že několik hostů, nemělo s whisky Ardbeg doposud žádnou zkušenost. No a velmi mě potěšilo, že dle jejich slov toto první setkání, nebude určitě poslední.

Krásný večer v krásné společnosti krásných lidí, krásné whisky, krásného rautu... No není to krásné?:)

Těším se na příště!

Autor: Martin Kozubík