Tony’s Chocolonely

Tony's Chocolonely je holandská cukrářská společnost zaměřená na výrobu a prodej čokolády, která se důsledně řídí spravedlivými obchodními praktikami, silně oponuje otroctví a dětské práci tím, že spolupracuje s obchodními společnostmi v Ghaně a Pobřeží slonoviny. Nakupuje kakaové boby přímo od zemědělců, poskytuje jim spravedlivou cenu jejich produktů a bojuje proti zneužívání.

29. listopadu 2005 ji založil filmový producent Teun van de Keuken.

"Crazy about chocolate, serious about people." (slogan společnosti)

HISTORIE

V roce 2002 investigativní novinář holandského televizního pořadu „Keuringsdienst van Waarde“ Teun Kitchen zjistil, že ani jeden z výrobců čokolády, kteří podepsali Harkin-Engel protokol (mezinárodní dohoda, která měla za cíl ukončit dětskou a otrockou práci při výrobě kakaa), nedodržují ustanovení dohody uzavřené v roce 2001 (produkce „slave-free“ čokolády od roku 2005).

Rozhodl se tak vzít věci do vlastních rukou tím, že se nahrál při konzumaci 17 tabulek čokolády a následně tuto nahrávku předal k soudu za vědomé nakupování ilegálně vyrobeného produktu. Přesvědčil i 4 čtyři zástupce kakaových plantáží, kde pracovali děti jako otroci, aby v případu svědčili proti němu samotnému. V roce 2007 byl případ zamítnut, protože byl mimo holandskou jurisdikci.

Když žádná ze společností, které zkontaktoval, neukázala zájem na výrobu čokolád odlišným způsobem, začal vyrábět svou vlastní čokoládu. V listopadu uvedl na trh mléčnou čokoládu vyrobenou zcela ze „slave-free“ kakaa.

Dne 6. února 2007 soud v Amsterdamu oficiálně uznal, že Tony's Chocolonely čokoláda byla vyrobena zcela bez otrocké práce.

V roce 2010 do svého portfolia přidali mléčnou čokoládu s lískovými oříšky. V témže roce tržní podíl značky překonal v Nizozemsku 4,5%.

V roce 2011 se Henk Jan Beltman stal majoritním akcionářem a přesunul společnost na nové místo poblíž Wrstergasfabriek (část Amsterdamu).

S rostoucí výrobou se společnost rozhodla v roce 2015 rozšířit své podnikání do Spojených států a otevřela první mezinárodní kancelář v Portlandu a Oregonu.

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem