Bandita Black Rum

z jinyho souku_2

 

Nespoutaný korzár z českého rybníku

Přátelé pozor! Řádí nám tu dva bandité. Konkrétně Bandita Original Rum 40% a Bandita Black Rum 50%. Dnes si posvítíme na toho silnějšího mořského vlka.

Jak je to dnes v módě, každý rum potřebuje svůj příběh. Bandita je spojený s příběhem Augustina Heřmana - českého pobělohorského exulanta, mořeplavece, obchodníka, kartografa a korzára, který přes Holandsko odplul do Severní Ameriky. Kromě obchodování se pustil i do korzárství a v roce 1649 si pořídil loď La Grace. Jako korzár napadal španělské lodě v Karibiku, přičemž největšího úspěchu dosáhl u břehů Guatemaly, kde zajal dvě plně naložené španělské lodě.

Bandita Black se však v Karibiku dlouho neohřeje. Základ tvoří tříletý rum, který cestuje z Panamy až do Vizovic. V areálu Rudolfa Jelínka sídlí rodinná likérka Milan Metelka, která Banditu Black doladí do finální podoby karamelem, vanilkou a skořicí. Následná 72hodinová macerace čerstvě upražené kávy pak má dodat rumu tmavou barvu a specifickou chuť. Je to vlastně kořeněný rumový elixír s kávou. Aby to nebylo jednoduché, Banditu v portfoliu likérky Metelka nenajdete. Je totiž vyráběn výhradně pro STOCK Plzeň-Božkov.

bandita

Láhev - námořnická, obdélníková láhev, která pěkně padne do ruky. Jednoduchá, čirá, na nic si nehraje. K “navy” rumu sedne a navíc vynikne temná barva obsahu. Na etiketě je lehce upravená podobizna Augustina Heřmana. Jen doufám, že takhle nebudu vypadat, až to ochutnám.

Barva - tmavá, temná, lehce načervenalá. Vliv kávy je znát.

Aroma - v první chvíli mě překvapila stará známá vůně Božkova. Sladká, lehce štiplavá, karamelová až pralinková. Na druhý pokus se objeví těžší tóny skořice a připáleného karamelu. Celkově je vůně překvapivě uhlazená na to, že je to 50% rum.

Chuť - vanilínový bílý cukr... aj... já zapomněl! On je to rumový elixír. Měním měřítka a hodnotíme podle elixírů. Takže, štiplavost 50% alkoholu je upozaděna sladkým, ne úplně přírodním, vanilkovým vjemem. Rum se doslova válí po skleničce a cukr ucítíte hned na rtech. Skořice, lékořice a zase vanilka. Celé to doplňuje těžký tmavý karamel s náznaky silné přeslazené kávy.  

Dochuť - rumové pralinky, kterých se nedá zbavit.

Celkový dojem - Silný, na tuzemské poměry vcelku dobře zvládnutý rumový elixír. Mezi českými “karibskými” rumy bude patřit mezi ty povedenější. Přestože je chuťově jednoduchý, nevzpomenu si na jiný místní rum, který by byl podobný Black Banditovi. Je to vlastně příjemné zpestření. Konečně se vyskytl Bandita, co rozvlnil vody jinak nudného a nevýrazného českého rumoveho rybníka. Do karibských vln bych ho však nepouštěl. Zdejší konkurence by ho nejspíš rychle potopila. 

Co na to holky? Prý rumové pralinky. Silné a prvoplánové. Voltáž bez hravé chuti. Zkusím přeložit: holky čekají jemný a mazlivý elixír, který jim bude společníkem na celou noc. Bandita Black je jiný. Jde na to bez předehry. Je jednoduchý a silný, takže se po třech panácích jdete spát.

Doporučení - Máte rádi silné elixíry? Pokud ano, neváhejte zkusit Banditu. V české konkurenci určitě vyčnívá. Fanoušci produktů z Božkova nebo palírny U Zeleného stromu budou spokojeni. 

Autor: Vašek Paprskář

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.