Williams & Humbert

Historie a sláva sherry začíná příchodem Maurů a jejich vynálezu – destilačního přístroje, kterým spotřebovávali přebytky ze sklizní, jenž pak následně přidávali do nových vín. Díky šťastné souhře přírodních podmínek v tomto nejjižnějším cípu Španělska vzniklo unikátní dolihované víno, které se společně s portským dělí o nejvyšší stupínek obliby v této kategorii.

Vděčí za to také siru Francisu Drakeovi, který přivezl zpět do Anglie 2 900 sudů sherry jako válečnou kořist a nevědomky tak Španělům zajistil největší odbytiště tohoto vína. Pro výrobu jsou povoleny pouze tři odrůdy: Palomino, Pedro Ximenez a Moscatel Fino. Princip výroby spočívá v působení kvasinkového povlaku (flor) na hladině vína v nedolitých sudech, který vínu dodá specifické vlastnosti, vůni a chuť. Pokud je flor dostatečný, vzniká nejžádanější a nejlepší typ sherry Fino.

Dalšími druhy jsou Amontillado, Oloroso nebo Cream. Všechna vína se nechají prokvasit na suchá, poté se dolihují vinným destilátem na úroveň 15-20%, a následně dle požadavků doslazují zhuštěným neprokvašeným moštem. Nakonec se využitím systému Soleras, což je sestupné míchání vín z různě starých sudů, dosáhne shodných vlastností nového sherry.

Pedro Ximenéz

Odrůda Pedro Ximenéz (čti chimenés), též známá pod zkratkou PX, je pěstovaná v centrální částí Španělska a používá se na výrobu sladkých, fortifikovaných vín nebo na výrobu brandy. Legenda praví, že odrůdu přivezl námořník španělského královského loďstva Pedro Ximenéz z Kanárských ostrovů do rodného Španělska. Zjistil, že se jí na horké půdě nedaleko Jerezu daří mnohem lépe než v její domovině. Po několika úspěšných prvních sklizních se mu dostalo cti, aby představil své sladké tmavé víno samotnému králi. Ten jím byl upřímně nadšen, protože v té době málokterá odrůda dozrávala do takové sladkosti. Na králův dotaz, jak se odrůda jmenuje, odvážný námořník pravil Pedro Ximenéz. Během dalších 100 let se vinohrady s touto odrůdou značně rozšířily a věhlas odrůdy se posunul i za hranice Španělska. Dnes ji můžeme nalézt nejen na Kanárských ostrovech, ale i v USA, Argentině, Austrálii a Chile.


Všude se používá na výrobu typicky hutných, tmavých a sladkých vín s charakteristickým aroma třtinového cukru, doplněné tóny kávy, mléčné čokolády a kandovaného ovoce. PX má velký potenciál ke zrání - čím déle víno leží na sudu, tím dostaneme extraktivnější, delikátnější a harmoničtější víno.

Brandy de Jerez

Slavná a pravděpodobně nejstarší vinná pálenka v Evropě. Víno z odrůd Airen a Palomino pro výrobu brandy pochází z vybraných oblastí. Při jednoduché destilaci se používá pouze střední část a ze 6-7 litrů vína se vyrobí jeden litr surového brandy zvaného „holanda". Následně dozrává v dubových sudech o obsahu 516 litrů („botas"), již použitých pro výrobu sherry. Stejně jako u sherry je používán systém Soleras a Criaderas.

Finální kvalita závisí na délce zrání apodle oficiálního institutu Consejo Regulador de la Denominacion brandy de Jerez se rozlišuje na 3 kategorie: Solera - zraje více než 6 měsíců, jantarová barva, obsah aromatických součástí je vyšší než 200 mg/l čistého alkoholu. Solera Reserva - zraje více než 12 měsíců, obsah aromatických součástí je vyšší než 250 mg/l čistého alkoholu. Solera Grand Reserva - dle zákona zraje více než 3 roky (téměř vždy je to více, často 8-15 let), obsah aromatických součástí je vyšší než 300 mg/l čistého alkoholu. Lze srovnávat s koňaky v kategorii X.O.

Pití Brandy de Jerez

Brandy de Jerez je mírně řečeno „silným mužským brandy" a s jemným doutníkem je opravdovým zážitkem. Skvělý digestiv, který se vyrovná nejslavnějším francouzským brandy. Mladší brandy Solera můžeme vychutnat s ledem nebo jako součást míchaných nápojů.

10 položek celkem
f206ee4aa5f146c5fec0df291d3fbb92 mmf400x400
404 Kč

Víno má velmi tmavou až mahagonovou olejnatou barvu. Silná, hutná a delikátní vůně s tóny rozinek, mandlí, hořké čokolády a sušených fíků.

Kód: PV89437
Sherry Canasta Cream Superior Sweet 0,75 l Williams Humbert
223 Kč

Podáváme samotné nebo jako dezertní víno se zákuskem. V případě vychlazení nebo s ledem se z něj stane skvělý osvěžující drink.

Kód: PV085
Marques de Misa Solera Reserva 0,7 l
345 Kč

Jantarová barva se zlatými odlesky, komplexní vůně ušlechtilého brandy s lehkým dubovým a ořechovým odstínem. Dlouho přetrvávající, vyrovnaná chuť...

Kód: KO49
Sherry Pedro Ximenez Don Guido 20 Years Old
Novinka
1 351 Kč

Sherry Pedro Ximenez Don Guido 20 Years Old, 0,5l, Krásné, hutné a elegantní sherry.

Kód: PV102451
Sherry Pedro Ximenez Don Guido 20 Years Old
Novinka
1 351 Kč

Sherry Pedro Ximenez Don Guido 20 Years Old, 0,5l. Krásné, hutné a elegantní sherry.

Kód: PV102448
Sherry Solera Especial Fines Old Oloroso aged 15 Years 0 5l sladké
Novinka
953 Kč

Sherry Solera Especial Fines Old Oloroso aged 15 Years 0,5l (sladké). Víno s jemnou, teplou, kořeněnou vůni s tóny sušených ořechů. 

Kód: PV102445
Sherry Drysack Solera Especial Fines Old 15YO 0,5 l (tuba)
1 003 Kč

Víno má jemnou, teplou, kořeněnou vůni s tóny sušených ořechů. Dobře vyvážená chuť s plným tělem, příjemnou kyselinou a sladkostí v dlouhém závěru.

Kód: PV8273
Sherry Dry Sack Medium Dry Superior 0,75l polosladké
222 Kč

Polosuché sherry světle jantarové barvy s hlubokým, avšak lahodným buketem. Chutí a vůní připomíná směs ořechů, je plné na patře, harmonické a lahodné

Kód: PV068
sherry wil3
222 Kč

Lahodná, výrazná vůně po mandlích. Delikátní, svěží chuť s plným tělem a delším závěrem.

Kód: PV067
Sherry Pedro Ximenez Don Guido 20 Years Old in GiftBox 0,75l
1 175 Kč

Tmavě mahagonová, olejovitá barva. Typická, jemná a elegantní vůně s příjemně zakomponovanými tóny mléčné čokolády, kakaa a javorového sirupu. Vůně...

Kód: PV89739

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.