Modrý Portugal

Tato málo mrazuodolná, ale poměrně suchovzdorná odrůda, se k nám rozšířila z Rakouska. Je náchylná na houbové choroby a velké hrozny často hnijí. Je charakteristická svým nenáročným požadavkům na půdu. Může se pěstovat stejně v půdách hlinitých jako v půdách vápenitých, anebo suchých, písčitých. Nesnáší vlhké polohy a půdy bohaté dusíkem, kde trpí chorobami a mrazy. Úrodnost je výborná a pravidelná. Pokud je sklizeň velká, trpí tím barevnost a vína jsou řidší. Naopak při silně omezené sklizni dává jemná a extraktivní vína, dokonce i v predikátní jakosti. Tuto odrůdu pěstují především menší vinaři, pro „velkovinařské“ pěstitelské závody jsou perspektivní jen v tradičních pěstitelských oblastech. Portugalské modré je vytlačováno novějšími kvalitnějšími odrůdami např. Dornfeld. Víno má rubínovou barvu s jemnou vůní někdy až květinovou. Nízký obsah kyseliny, příjemně pitelné (mladá vína). Podávají se k drůbežímu masu s hutnou přípravou (bažant, husa), ale také k jemnému bifteku nebo těstovinám.

Nejprodávanější

1 položek celkem

Značky

Vína podle klasifikace