Plantation Grande Réserve

z jinyho souku_2

 

(Není Plantation jako Plantation) - Plantation Grande Réserve

O značku Plantation už určitě zavadilo oko nejednoho barového labužníka při brouzdání nápojovým lístkem. Jenže není Plantation jako Plantation. Existuje poměrně mnoho druhů rumů pod značkou Plantation, které se od sebe mohou poměrně výrazně lišit. Pojďme si v tom udělat trochu pořádek, ať si příště dáte přesně to, na co máte chuť.

Kde se vzal rum Plantation? Kupodivu za to všechno může cognac. V roce 1989 zakládá Alexander Gabriel společnost Maison Ferrand. Poté, co pan Gabriel uprostřed regionu Grande Champagne objeví pana Ferranda se zásobou poctivě vyrobeného cognacu s historií delší než 300 let, nabídne mu spolupráci a pomoc s prodejem.

Po sedmi letech přichází Citadelle Gin a v roce 1999 se poprvé objevuje Plantation Rum. Získané zkušenosti a také sudy z výroby prémiového cognacu jsou použity pro výrobu a staření rumu Plantation. Alexander také zavedl “signature” proces pro dvojité ležení rumu. Česky řečeno, byl to unikátní, jen pro ně specifický proces.Po několika letech staření v tropech, kdy je rum uložen v sudech po bourbonu, je Plantation rum přepraven do Chateau de Bonbonnet ve Francii, kde probíhá druhé ležení v sudech z francouzského dubu.

Aktuálně produkuje Plantation tři řady rumů:

  • The Signature Blends - známá řada začínající na Grande Reserve a XO konče
  • The Bar Classics - rumy ideální do koktejlů
  • The Special Editions - 
    • Plantation Extreme -  limitovaná edice. Rumy stařené v nejlepších sudech, neblendované, nedoslazované a v původní “síle” 
    • Plantation Single cask - limitovaná edice rumů, speciální finiše
    • Plantation Vintage - kolekce “terroir” rumů

2rjkvphi

 

A teď konečně k naší lahvi. Je to zástupce řady The Signature Blend a stojí hned na jejím začátku. Rum je z Barbadosu a je destilován z třtinové melasy, která fermentovala 3 dny. Destilace proběhla na Twin Column a Pot Still. Tropické zrání trvalo 1 až 3 roky v sudech po bourbonu a přibližně 1 rok v sudech po Ferrand cognacu ve Francii. Obsah alkohou jel 40%.

Láhev - klasika Plantation. To opletení je nezaměnitelné a dobře viditelné i na chabě osvětlené barové polici

Barva - nezvykle světlá až zlatavá. V láhvi se zdá tmavší než ve skutečnosti je. Rum po nalití do skleničky až překvapí, jak je světlý. Obecně se předpokládá, že tmavší rum bude lepší. Ale nenechte se zmást. I světlejší rumy mají co nabídnout. Grande Reserve je poměrně mladá směs rumů a nemá tolik času vyzrát. V tomto případě je to i záměr.

Aroma - tady pozor! U tohoto rumu je obrovský rozdíl, pokud ho pijete ze široké sklenice na whisky, nebo ze skleničky na rum s komínkem. Při použití whiskovky se aroma ztrácí a je nevýrazné. Ničím zvláštním nenadchne. Zaznamenáte lihovatost a náznaky čehosi sladce ovocného. Celé aroma se teprve odkryje až v rumové sklenici. Lihovatost ustupuje a objevuje se překvapivě komplexní vůně tropického ovoce, přezrálé mandarinky a kokosu. Taky marcipán. Znáte kokosový kmen z pouti? Ano? Tak jste blízko.

Chuť - nekoresponduje s barvou. Naopak. V této cenové kategorii nečekejte zázraky, ale chuť je poměrně silná a výrazná. Lehce štípne, ale prakticky okamžitě se zjemní. Žádný kopanec, nic takového. Průběh chuti je velice neutrální, takže se může zalíbit široké škále spotřebitelů. Třeba i těm, co rum obvykle nepreferují. V chuti také najdete zralé tropické ovoce s tóny vanilky. Připomíná mi to flambovaný ananas. Jemná pálivost alkoholu a záplava sladké chuti v zápětí. Je to sladký rum. Působí na mě skoro až likérově, jak se táhne po skle.

Dochuť - nezaznamenal jsem nic, co by mi vadilo. Jemný dojezd v kolejích hlavní chuti.

Celkový dojem - K tomuto rumu jsem se vrátil po dlouhých osmi letech. A je to příjemné překvapení. Pamatuju si, že mi tenkrát zůstal zaprášený na polici. Plochý rum bez výrazu, kterému musela pomoct cola. 

Zřejmě se za tu dobu změnila receptura. Každopádně dnes je Plantation Grande Reserve rum, který má kultivovanou chuť i aroma, a poskytuje jakýsi základní rumový zážitek, který neodradí ani náhodné rumové konzumenty. Rumy za podobnou cenu většinou nenabídnou moc zábavy a jsou spíš vhodné na koktejly než samotné. O to víc mě překvapilo, že tento Plantation se dá pít samotný a navíc to vůbec není špatné.

Co na to holky? Obávám se, že mi začne tento rum velice rychle tajně “vysychat”. Stal se velice oblíbeným pro svou ovocnou vůni a chuť. Jemnost, podmanivá sladkost a likérová konzistence ženám zachutná.

Doporučení - Pro mě je to rum k televizi, kterým si osladím náročný den. Nic víc tam hledat nejde. Není to rum na dlouhé rozjímání nad paletou chutí a vůní. Je to rum, co vezmete na párty, všem bude chutnat a v peněžence zbyde ještě na druhou lahev, kterou jste měli mimochodem rovnou koupit, protože ta první brzy dojde.

 

Autor: Vašek Paprskář

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.