PUNTACANA CLUB RON VIEJO

z jinyho souku_2

Když slyšíme Punta Cana, hned si předsavíme 5* pláže v Karibiku. Budeme moci dát 5* i stejnojmennému rumu?

Historie značky

U lihovin ale i doutníků jsme často mohli vidět, že společnost začínala na Kubě, ale později se v důsledku problematické politické situace po nějaké době přesunula na jiné místo – obvykle na některý ze sousedních ostrovů v Karibiku. Toto byl i případ společnosti Oliver & Oliver, která je zodpovědná i za značku rumu PUNTA CANA. Zakladatel Juanillo Oliver přišel na Kubu v roce 1856 jako člen španělské armády. Po příchodu ho okouzlil místní rum natolik, že na Kubě založil plantáže cukrové třtiny a tabáku. V roce 1874 se po skončení vojenské služby namísto návratu do Španělska usadil na Kubě. Původní místo kde Juanillo zahájil svou kariéru se nacházelo v centru Kuby a na jeho počest nese toto město jméno Oliver.

V roce 1898, těsně před kubánskou druhou válkou za nezávislost, byl rodinný majetek Olivera napaden a vypálen. Později byla spuštěna továrna na rum, která fungovala do roku 1959, tedy do konce kubánské revoluce. Zakladatelé palírny Oliver & Oliver, jak se palírna jmenovala, byli nuceni emigrovat. Nakonec se usadili v Dominikánské republice, kde našli ideální podmínky pro pokračování své lihovarnické činnosti. Nová palírna Oliver & Oliver vyrábí široký sortiment rumů, (kromě PUNTA CANA i PRESIDENTE, OPTHIMUS, QUORHUM, CUBANEY či UNHIQ) přičemž k výrobě používá tradiční měděné destilační přístroje a čistý sacharózový třtinový sirup.

Punta Cana

Když mluvíme o Punta Cana, máme na mysli ráj na zemi. Na počest této majestátní karibské pláže v Dominikánské republice Oliver & Oliver představuje svoji kolekci rumů Puntacana Club. Tyto nádherné rumy pod značkou Punta cana mají společné speciální vlastnosti, které z nich dělají vysoce ceněné a prestiže rumy. A teď přejděme k tomu našemu – Punta Cana Club Ron Viejo je směs 6 až 8 letých rumů které zrají v dubových sudech ve kterých byl dříve umístěn americký burbon. Pro proces zrání se využívá proces trojitého stárnutí podle tradiční španělské metody soleras, která je typická pro značku Oliver & Oliver.Club Ron Viejo se lahvuje při 37,5%, což je minimální povolený obsah alkoholu při rumech.

Popis rumu

Barva je zlatavá s mahagonovými odlesky. Aroma – hned při prvním přičichnutí výrazně cítit dubové dřevo, které je jemně podbarveno kouřovým aroma, místy cítit i pražené ořechy či vanilku. Mírné stopy vanilky můžeme najít nejen ve vůni, ale také v chuti. Ta je zpočátku velmi ostrá, dřevitá, ale s dalšími doušky si přijdou na své i milovníci ovoce či karamelu. Zacítit můžeme i meruňky, broskve, a mně se tam mihla i chuť kávových zrn. Závěr byl za mě krátký až středně dlouhý, chuť byla u konce však poněkud sušší.

Celkový dojem

První očichání a několik prvních doušků jsem neuměl přesně zařadit tento rum, přišel mi příliš dřevitě kouřový a příliš suchý. Ale při každém dalším doušku jsem víc a víc začal poznávat rukopis značky Oliver & Oliver. Na konci jsem byl rád, že jsem dal tomuto rumu šanci a odnáším si z něj dobrý dojem. Takže hlavně začínáte-li s pitím rumu, rozhodně je to fajn volba. A pokud by na Vás neudělal nejlepší první dojem, určitě to s tímto rumem nevzdejte, protože při každém dalším doušku budete objevovat nové vůně a chutě. U tohoto rumu platí pořekadlo od našich západních sousedů zpoza velké louže - "The last impression is the lasting impression", tedy "Poslední dojem je tím dlouhotrvajícím dojmem".