Whisky Chivas Regal XV

z jinyho souku_2

Chivas Regal. Tohle jméno jste určitě už někdy slyšeli.

A vsadím se, že ho slyšeli i ti, kteří pití whisky neholdují. A dokonce si myslím, že tohle jméno slyšeli i ti, kteří alkohol nepijí vůbec. Chivas Regal je totiž pojem a to nejen ve světě whisky, ale ve světě kvalitního alkoholu všeobecně. Z této značky se totiž podařilo od dob jejího vzniku vytvořit globální ikonu  s puncem kvality a luxusu.

Příběh whisky Chivas Regal sahá ale až do roku 1801. Společnost zakládají bratři James a John Chivasovi. Ti pocházeli z početné farmářské rodiny , ale oba si uvědomovali, že život na odlehlé farmě nebude jejich cestou. Na štěstí poslechli volání svého srdce a rozhodli se odcestovat do Aberdeenu, kde James založil obchod s luxusními potravinami, často koloniálního původu (karibské rumy, exotické koření, káva). James platil za velmi úspěšného a zdatného obchodníka a v roce 1843 společnost získává glejt pro dodávky královně Viktorii na její venkovské sídlo Balmoral. To bratrům otvírá dveře k realizaci další snů. Symbol tohoto královského glejtu dodnes zdobí lahve Chvivas Regal.

Pro nás je důležité, že bratři Chivasové obchodovali nejen s potravinami, ale také s whisky. Jejich sklepy se plnily sudy vyzrálé whisky. Tehdejší zákazníci však volali po whisky, která bude přístupnější, lehčí a pitelnější. A James Chivas, jako správný obchodník hledal cestu, jak svým zákazníkům vyhovět. Začal tedy své whisky mezi sebou míchat. Získával tak směsi (blendy) úplně nových chutí. Navíc se mu podařilo vytvořit pro svou vlastní whisky jistou kontinuitu, chceme li - udržitelnost. Získal možnost míchat whisky v době "stejnou" a tudíž čitelnou pro své zákazníky. A tím se, mimo jiné stal průkopníkem ve tvorbě blended whisky.

Whisky Chivas Regal XV 15YO v kartonu 40% 0,7l

Odkazem Jamese a Johna se řídili i jejich následovníci a na začátku 20. století se jim podařilo prorazit v USA s dvacetipětiletou whisky, když si podmanili New York a Chivas Regal se stává synonymem luxusního životního stylu.

Společnosti se podařilo nejen přečkat prohibici, obě světové války, ale i po další léta rozvíjet svůj um, fortel a potenciál. Dnešní Master blender Colin Scott, který je ve své funkci od roku 1989, pro nás připravil také whisky Chivas Regal XV 15YO, kterou dnes ochutnáme.

Jedná se o směs nejméně 15 let starých sladových a obilných whisky, jimž dodává na komplexnosti také to, že jejich významný podíl zrál v sudech po Grand Champagne Cognac. Lahvována byla při 40% alc.

Vůně - rozhodně sladká, příjemná, na blend poměrně plná a komplexní. Cítíme přezrálé ovoce,karamel a náznaky koření. Jistě oceníte, že není cítit žádná lihovitost.

Chuť - velmi příjemná, hladivá. Lehce kořenitá a přitom si udržuje svůj sladký charakter. Náznak sladu. Zajímavostí je pro mě kávová stopa v chuti. Připomíná mi kávovou čokoládu.

Dozvuk - kávový, hladký

Celkový dojem - velmi zdařilý blend, rozhodně nebude litovat, že ho ochutnáte! Myslím, že má co nabídnout začátečníkům pro svou přístupnost, tak neurazí pokročilejší díky své poměrné komplexnosti.  Oceňuji příjemnou a na blend plnou vůni, hladivou chuť s kávovým nádechem v dozvuku (a to i při "pouhých" 40%) Co mi kazí dojem je plastový šroubovací uzávěr lahve. Ale na to jsme si už u základní řady Chivas Regal zvykli, že?

Autor: Martin Kozubík