Whisky Macallan 12YO Sherry oak single malt 40% 0,7l

Kód: WH98798
2 723 Kč 2 250 Kč bez DPH
Vyprodáno

Macallan 12 YO Sherry Oak je velmi příjemná whisky. Nabízí krásné aroma sušeného ovoce (meruňka) a koření (vanilka, zázvor). V chuti se prolíná ovoce s nasládlými tóny sherry a příchuť dubového dřeva, které je nasáklé sladkostí španělského vína, navíc se v ní objevují jemná kouřová zabarvení. Palírna Macallan ("mekelen") patří k nejlepším výrobcům jednosladové whisky, jako jedna z mála používá k její výrobě špičkovou odrůdu ječmene Golden Promise. Na březích řeky Spey pobliž Aberlouru stojí obílený dům postavený ve strohém stylu. Jmenuje se Easter Elchies a je domovem Macallanu, těžké váhy ze Speyside. Na konci 70. let 20. století tady proměnili tuto whisky z uznávaného materiálu pro míchanou whisky v jednosladovou whisky. Je těžké si představit, co by si o tom pomyslel zakladatel Macallanu Alexander Reid, další z řady nájemců půdy, který si obstaral licenci v roce 1824. Zdá se, že Reid a jeho přímí nástupci meměli takové ambice, jako většina jejich sousedů. Macallanu se dostalo té pochybné slávy, že má nejkratší heslo v knize The Whisky Distilleries of the United Kingdom od Alfreda Barnarda.Pouhých sedm řádek, které popisují “staromódní” podnik, “podobný jiným palírnám ve Speyside”. To se změnilo. Dnes je jedinou další palírnou ve Speyside, která se k výrobě whisky staví podobně jako Macallan, palírna Benromach. Macallan naplnil potenciál tušený Roderickem Kempem, palírníkem, který jej první zviditelnil, když prodal svůj podíl v Taliskeru, aby tuto palírnu v roce 1892 koupil.

The Macallan Distillery skotskou palírnu společnosti The Edrington Group najdete ve městě Craigellachie poblíž Aberlouru v hrabství Morayshire. Palírna byla založena v roce 1824 Alexandrem Reidem, později byla v držení rodiny Kempových a akciovou společností se stala v roce 1968. Palírna má jednadvacet destilačních kotlů. Produkuje whisky značky Macallan, část produkce se používá do míchaných whisky Famous Grouse, Cutty Sark, J&B, Chivas Regal, Lang's Supreme, Ballantine's a Long John. Whisky Macallan je ohromující chuťovou bohatostí s plným nasládlým charakterem. Macallan u nové řady produktů s označením 1824 Collection vsadil na barvu výsledné whisky místo udávání stáří. Whisky této řady zrají v sudech z evropského dubu, ve kterých předtím zrálo sherry. Novou řadu tvoří čtyři klíčové produkty -  Gold, Amber, Sienna a Ruby  - seřazeno od nejsvětlejší/nejmladší po nejtmavší/nejstarší.