Whisky Scarabus 10YO

z jinyho souku_2

To má být co? Egyptská whisky? Jakže? Skarabeus. Whisky z mumie? Vždyť to tak snad i voní!


Ale kdeže, přátelé. Scarabus je skotská single malt whisky, kterou pro nás připravila nezávislá stáčírna Hunter Laing a její jméno odkazuje na oblast na ostrově Islay, ze které tato whisky pochází.

Tady by bylo určitě dobré tento pojem vysvětlit. Independent bottlers - neboli nezávislé stáčírny, jsou společnosti, které z palíren nakupují mladý destilát, nebo i naplněné sudy, které následně lahvují pod vlastní značkou. Historie nezávislých stáčíren sahá hluboko do 19. století. Ke cti těmto stáčírnám můžeme jistě připsat to, že od dob svého vzniku patří mezi průkopníky ve světě whisky. Stály u zrodu různých inovací a také pomohly zvýšit zájem o single malt whisky, jako takovou.

Jelikož působí rodina Laingových ve whisky průmyslu již tři generace, podařilo se nabýt nejen ohromné množství znalostí a zkušeností, ale také obrovskou zásobu velmi ceněných whisky z těch nejžádanějších palíren. Za jejich nejvýznamnější počin posledních let považuji vybudování nové palírny na ostrově Islay - Ardnahoe. V loňském roce tomu byly právě tři roky, což znamená, že jsme v roce 2021 mohli nalít první dram whisky z této palírny. Portfolio Hunter Laing je široké a obsáhlé, ale nás dnes bude zajímat desetiletá single malt whisky právě z řady Scarabus. Jak jsem zmínil na začátku, jedná se o whisky z ostrova Islay, konkrétní palírnu neznáme. Zrála v sudech po bourbonu a v nových dubových sudech. Lahvovaná byla se slušným obsahem alkoholu 46%.

 whisky-scarabus-10yo-46-07l

Vůně - už první přičichnutí Vám prozradí, že tato whisky svůj původ rozhodně nezapře. Nejprve cítíme kouř. To je bez debat. Dále nádech severského moře, kůži a v neposlední řadě dotek máty a celý tento vjem je podbarven jistou vanilkovou sladkostí.

Chuť - hřejivě kouřová, příjemně plná, zemitá. Zároveň stále vystrkuje růžky uhlazenost vanilky.

Dozvuk - je příjemně dlouhý. Krásně a pomaličku odeznívají všechny chutě. Něco jako pozvolna odeznívající vanilková zmrzlina posypaná popelem :)

Celkový dojem - Jsem maličko na vážkách. Po prvním přechutnání jsem měl tendenci si tuto whisky zařadit do kategorie "neurazí, nenadchne." Je tady ale jedna věc. Zatraceně příjemně se to pije. Nezaručím Vám, že si desetiletý Scarabus se všemi jeho chutěmi a vůněmi si budete přesně pamatovat i po nějaké době, protože prostě nenabízí tak velkou hloubku. Právě jistá přímočarost, nekomplikovanost a  jednoznačnost, která je zde velmi milá má na svědomí, že Vám v lahvi bude hladina klesat, ani nevíte jak. Tuto lahev s klidem doporučil někomu, kdo chce s kouřovými whisky začínat a má nějaké obavy. Ale ostudu si netrhne ani před zkušeným milovníkem rašeliny.

Autor: Martin Kozubík

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.