Bumbu 15YO

z jinyho souku_2

 

Rumový dezert


Trocha osvěty úvodem. Bumbu Rum Company patří do portfolia značek vlastněných společností Sovereign Brands. Vedle Bumbu Original, vlajkové lodí této značky, existuje ještě Bumbu XO a Bumbu Crème.

Domovem Bumbu Original je Barbados. Samotná destilace a blendování probíhá pod křídly West Indies Rum Distillery. Zdá se vám ten název povědomý? Ne? Nevadí... Je to druhá nejstarší a největší palírna na ostrově. Osmdesát procent rumového destilátu, který Barbados vyprodukuje, pochází právě odtud. Do roku 2017 tu nakupoval rum Alexander Gabriel rum pro Plantation, než ho napadlo tu palírnu na pláži celou koupit.

Použitá cukrová třtina prý pochází z osmi různých zemí Karibiku a Latinské Ameriky. Pro fermentaci se používají kvasinky s historií sahající až do roku 1840. Destiluje se na column stills. Zrání probíhá v sudech po bourbonu. Poté přichází blendování, kde určitá složka může mít za sebou až 15 let zrání. Myslím si, že jí tam bude jen pár kapek. Málem bych zapomněl, je to spiced rum. To znamená, že se v rumu macerovala směs bylin a koření, kterou výrobce samozřejmě tají. Finální obsah alkoholu je 40%. Pokud máte v ruce láhev se 35%, pak vám závidím, protože jste nejspíš na dovolené v Severní Americe. 

bumbu_1

Láhev -  jedním slovem originální. Masivní sklo působí luxusně. Široký ”led” na dně zase zajistí dostatečnou stabilitu lahve i při bujarejší párty. Originalitu podtrhuje robustní zátka z přírodního korku. Nedoporučuju láhev otevírat tajně. Vytažení zátky totiž doprovází zvukový efekt, který vás zaručeně prozradí.

Barva - zlatavě jantarová. Bumbu Original v čiré lahvi se zlatým písmem a typickým zlatým X vypadá opravdu lákavě.  

Aroma - drobenka s vanilkou na meruňkovém koláči mojí babičky. Zní to divně, ale přesně tohle se mi vybaví. Pečené meruňky, skořice a náznak zralého banánu. Člověk by čekal pirátský rum v pirátské lahvi, ale všechno je jinak. Sladká, neobvykle těžká vůně bez štiplavosti, která se odlišuje od klasického rumového aroma. 

Chuť - plná, sladká. Ač jsem pátral všude možně, nenašel jsem kloudnou informaci o množství cukru, kterým je Bumbu Original přislazován. Nebude to rozhodně málo. Po skleničce se táhne jako med. Pokud by existovalo něco jako dezertní rum, tak Bumbu Original bude spadat do této kategorie. Uprostřed ohlušujícího cukerného rauše rozkódujete v chuti opět pečené meruňky a ovocný koláč s drobenkou. Přidává se chuť cukrem glazovaných ořechů a zralých banánů. Přemýšlím, jestli jsem právě neochutnal tekuté bon-pari bonbony.

Dochuť - kratší, nijak neruší celkový dojem.

Celkový dojem - je to rozhodně originální rum, který stojí za to ochutnat. Mám rád sladší rumy, ale tento je tak na horní hranici sladkosti, ne-li za ní. Chuť a vůně je zcela neobvyklá. Nedokážu si vybavit podobný rum. Mlsouni ho budou miloval. Naopak fajnšmekři, co si potrpí na syrové rumy, které vám kopancem vhání slzy do očí, nebudou s Bumbu Original rumem kamarádi.

Co na to holky? Slyšel jsem jen čtyři slova a pak už jsem jí nemohl odtrhnou od skleničky. Prý sprostě podbízivé a sladce objímající. Je to prostě slaďour a ještě k tomu dobře vypadá.

Doporučení - Napadá mě, že Bumbu Original je přesně rum, který chtějí mít nastávající nevěsty na rozlučce se svobodou. Holky ho budou zbožňovat. Dobře vypadá, je to mls, nepálí a pri voltáži 40% je to ten pravý urychlovač zábavy. Bumbat Bumbu přece vysloví každý i po půlnoci. 

 

Autor: Vašek Paprskář

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.