Chablis

Jméno tomuto neslavnějšímu regionu na bílá vína dává městečko Chablis. Jedná se o samostatný region, který se rozkládá na ploše 15 x 20 km (4 800 hektarů vinic). Region se nachází v severní části Francie a po Champagne a Alsace patří mezi nejsevernější regiony.Hlavní klasifikace regionu vychází z Chablis Appellation d‘Origine contrôlée, jejíž pravidla byla stanovena v roce 1938, označení Petit Chablis pak platí od roku 1944. Vinice v Chablis jsou zahrnuty do čtyř apelací s různou klasifikací, ve kterých se odrážejí všechny důležité faktory, např.půdní složení, sklon svahu vinic a podobně. Jedná se o následující kategorie:

• Petit Chablis (1 550 ha vinic)

• Chablis AOC (6 843 ha vinic)

• Chablis Premier Cru (750 ha vinic)

• Chablis Grand Cru (100 ha vinic) - v této kategorii se jedná pouze o 8 vinic (Bougros, Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos a Blanchot)

Půda je jílovitá tzv. Kimmeridžský jíl, s výskytem křídové vrstvy, která díky tektonickému zlomu sahá od Sancerre až po bílé útesy Doveru. Celý region byl velmi dávno mořským dnem - díkytomu je zdejší podloží bohaté na obsah fosílií. To dává vzniknout suchým, minerálním a výrazným vínům s ovocným charakterem. Ročně se zde vyrobí 32 milionů litrů vína - pouze bílého!

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.